Befektetés, tőzsde, pénzügy oldalak

tőzsde, forex, forex kereskedés, forex tanfolyam

2013. április 14.

Melyik brókercéget NE válasszuk?



Mindenképpen a legfontosabb kérdések közé tartozik a megfelelő brókercég kiválasztása. Elsősorban azért, mert a pénzünket bízzuk rá, de más szempontok miatt is érdemes alapos kutatást végeznünk. A teljesen korrekt, már sokak által kipróbált és elismert, nem utolsó sorban számunkra is szimpatikus brókercégek körét is tovább kell szűkítenünk saját igényeink szerint: a tőkénk nagyságának megfelelő számlatípusnál mennyi a spread, ez az izgalmas pillanatokban mennyire nyílik, a megbízások, stop elhelyezésére milyen kikötései vannak (minimális távolsága a piactól), mekkora a legkisebb kötés mérete, és még kinek-kinek az ízlése szerint sok szempontot figyelembe lehet venni.

Nem sorolom tovább a brókercég választás szempontjait, itt inkább egy ellenpróbára szeretném felhívni a figyelmet. Érdemes ellátogatnunk a következő linken a PSZAF honlapjára, ahol egyfajta "feketelistát" találhatunk azokról a szolgáltatókról, melyek nem rendelkeznek megfelelő engedéllyel, illetve találhatunk mindjárt egy másik "feketelistát" is a társfelügyeletektől az engedéllyel nem rendelkező, vagy jogosulatlan tevékenységet végző szolgáltatókról.

Azoknak is érdemes ezt a listát átfutni, akik nem brókercéget keresnek, csak felkereste (megtalálta) őket egy ügynök, pénzügyi tanácsadó, vagy finomabban csak egy "előzetes felmérést végző munkatárs". Aki volt már ilyen szituációban,  tudja, hogy mindjárt az elején a bemutatkozás fázisában elhangzik a cég neve, akinek a megbízásából, vagy képviseletében meglátogattak minket, és bár sohasem hallottunk róla, az adott szituációban érezzük, hogy ezt nagy szegénységi bizonyítvány lenne bevallanunk. Helyette illene megilletődve a földre borulnunk és meghatottan imát mormolnunk amiért ilyen ritka szerencse ért bennünket. Pedig nyugodtan kérdezzünk rá, és az említett listán, vagy bármilyen más módon nyomozzunk egy kicsit utána.

2012. március 28.

Random Capital - a legújabb magyar forex brókercég

A 2008-ban alapított, szolgáltatásaival a lakossági kisbefektetőket megcélzó Random Capital elindította új üzletágát, a Forex kereskedést.

A legolcsóbb magyar brókercégnek számító Random Capital ráadásul azt ígéri, hogy ez a lépés csupán az első az idei évre tervezett újdonságaiból (kíváncsian várjuk a folytatást).

A feltételeket végignézve igen barátságosnak tűnnek, valóban a lakossági kisbefektetőkre vannak szabva: köthető legkisebb mennyiség 0,01 lot (micro lot), lehet skalpolni, engedélyezett a hedge pozíció felvétele. A megbízások közvetlenül a devizapiacra kerülnek (No Dealing Desk végrehajtás).

2011. november 15.

Startolt a BÉTa piac

Megkezdődött a kereskedés a BÉTa, vagyis a "BÉT Alternatív Piac"-on.

A Budapesti Értéktőzsde indította a "BÉTa" névre keresztelt új piacát, ahol a magyar tőzsdére hivatalosan be nem vezetett részvényekkel való kereskedésre nyílik lehetősége a befektetőknek. Ezek jelenleg a BASF, BMW, E.ON, Nokia, Siemens, Total, Commerzbank, Deutschebank, Santander és a Thyssenkrupp, majd a tervek szerint 2012 elején újabb vállalatok részvényeivel bővülne a kínálat.

Ezáltal ezek a külföldi részvények forintért, a hazai brókercégeken keresztül válnak elérhetővé, megegyeznek a vállalatok eredeti részvényeivel, így az esetleges osztalékból is részesülhetnek a befektetők, vagy akár a külföldi tőzsdéken is eladhatók.

2011. július 23.

"Nyugdíjtőzsde" - az igazság pillanata

No lám, mégis hozott a konyhára a nyugdíjtőzsde? - ez volt az első gondolatom, ahogy a reálhozamok kifizetésének megkezdésével véglegessé váltak a volt tagoknak kifizethető összegek.

Majd nyilatkozott a nyugdíjvédelmi (!) miniszterelnöki megbízott, és megtudhattuk, hogy több mint félmillió volt pénztártagnak rosszul sáfárkodtak a befizetéseivel, egy forintot sem kap reálhozamként. Ez bizony szomorú.

Majdnem ezzel egy időben azt is hallhattuk, hogy a vártnál többen kapnak pénzt augusztusban reálhozamként, több, mint kétmillió ember kap reálhozamot. Mégsem szomorú.

Nyugdíjvédelem: - "...a százezer forintos nagyságrendű kifizetések túlzóak voltak". Szomorú - (bár a feltehetően rossz emlékezetem szerint ez a több százezer forintos kifizetés csak úgy került szóba, hogy néhányan akár ennyit is kaphatnak).

Más hírek szerint mégsem szomorú a reálhozamok összege, magasabb lesz a korábban becsültnél, átlagosan 7 százalék.

Talán kár is lenne folytatni ezt a kommunikációs sokszínűséget, mert mi is a lényeg?

2011. július 3.

Random Capital - NYESZ is nyitható

A Random Capital leütötte a magas labdát, villámgyorsan reagált, és június 27-től a NYESZ megnyitását is lehetővé tette ügyfeleinek (TBSZ nyitására eddig is volt lehetőség), továbbá mind a négy készletértékelési elvet is bevezette.

Az ügy előzménye, a "magas labda", hogy a KBC Equitas és KBC Securities egyesült , lehetővé vált a külföldi részvényekkel való on-line kereskedés, aminek következtében megváltoztak a díjcsomagok, emelkedtek a kondíciós lista díjtételei, megszűnt az ingyenes számlavezetés.

Ezzel együtt megnőtt az érdeklődés a Random Capital, mint a legolcsóbb magyar brókercég iránt. A Random Capital, vagy ahogy még emlegetik, a Tesco Bróker jellegzetessége - amiről becenevét is kapta - hogy a jogszabály által előírt, kizárólag személyesen végezhető ügyfél azonosítás az ország 66 Tesco áruházában a pénzügyi partner pultoknál elvégezhető, így egy számlanyitás, online előregisztrációt követően mindössze néhány percig tart, a Random Capital ügyfélszolgálati irodájának felkeresése nélkül.

Megtippelni talán merészség, de bizonyára több száz új ügyfelet szerzett magának a Random Capital, az alacsony díjai mellett a rugalmas hozzáállásukkal, néhány nap alatt megvalósított, a (leendő) ügyfelek igényeihez igazodó változtatásaikkal.

2011. június 21.

Beolvad a KBC Equitas

A hír: 2011. július 1-től egyesül a KBC Equitas és a KBC Securities, ettől kezdve az Equitas mint a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe fog működni.

Az esemény senkit nem ért váratlanul, a portfolio.hu egy korábbi hírében nyilatkozta Virág Ferenc, az akkori vezérigazgató: " ha nem indítjuk el a nemzetközi on-line rendszerekben akkorra már gyakorlattá vált tömegelvű ügyfélkiszolgálást, s nem tudunk megfelelő válaszokat adni ügyfeleink termékigényeire, úgy hamar lemaradhatunk". Ennek a korábbi hírnek a dátuma: 2007. október 17.

Ezen az úton egy fontos mérföldkő július elseje, a legmarkánsabb változás pedig a külföldi részvényekkel való on-line kereskedés bevezetése.

Kezdetben 400 részvénnyel lehet kereskedni az alábbi piacokon:

  • AEX (Amszterdam)
  • ATX (Bécs)
  • BEL20 (Brüsszel)
  • CAC40 (Párizs)
  • DAX (Frankfurt)
  • DJIA (New York)
  • FTSE100 (London)
  • Nasdaq100 (New York)
  • PX (Prága)
  • WIG20 (Varsó)

2011. május 10.

Jó befektetés - a víz

Vajon mi az aktuális, jó befektetés? Ez az amit mindenki tudni szeretne. Egy biztos, amiből kevés van, vagy mennyisége korlátozott, és főleg, ha ez az egyre fokozódó igényekkel is párosul, az mindig jó befektetés lesz. Említhetnénk itt az energiahordozókat, élelmiszert, termőföldet,  vagy épp a kálisót - a felsorolást még folytathatnánk.

Egy biztos, ebbe a képbe tökéletesen beleillik a víz is, különösen az ivóvíz, hisz földünk vízkészletének túlnyomó többsége tengervíz. Az édesvíz készletek jelentős része sem alkalmas közvetlenül ivásra. Mennyisége korlátozott, sőt, ha napjaink aktuális problémájára, a globális felmelegedésre gondolunk, mennyisége a párolgás következtében még csökkenhet is.

2011. április 18.

Árfolyamok előrejelzése - és a Twitter

Az árfolyamok elemzésének eszköztára új elemmel bővült, ezentúl - korábban ki hitte volna - a Twittert is ide sorolhatjuk.

És itt most nem a mikrobloggerek, elemzők bejegyzéseire kell gondolnunk, ahol a tényleges elemzések általában egy hivatkozásra kattintással olvashatók el, hanem magukban a tweetekben rejlő információ halmaz feldolgozására, melyekből - állítólag - kiválóan előrejelezhetők a részvények árfolyamának várható elmozdulásai.

Nevezhetnénk a kollektív bölcsesség keresés eljárásának is.

2011. február 20.

Tőzsde - ingyenes oktatások

Aki megfelelő felkészülés nélkül áll neki befektetni pénzét a tőzsdén, az jobban jár, ha inkább a hajléktalanok között osztja szét. Így legalább a felebaráti segítségnyújtás jóleső érzésével mehet haza, a tőzsdén viszont nagy valószínűséggel kudarcok érik.

A kereskedéshez szükséges ismeretek megszerzéséhez néhány tippet már adtam korábban, de ezeken kívül is találhatunk még jó néhány helyen megtekinthető vagy letölthető anyagokat, megrendelhetjük ingyenes e-book formájában, vásárolhatunk CD-t, könyvet, befizethetünk tanfolyamokra.

Ezúttal két ingyenes, a tőzsdei kereskedéshez feltétlenül szükséges ismereteket kínáló tanfolyamot, pontosabban tanfolyam sorozatot ajánlok. Azért pont ezt a kettőt, mert az egyes előadások időpontjai adottak, a napokban kezdődtek (de a java még hátravan).

2011. január 31.

Ismét jó befektetés a bankbetét

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa immár harmadik alkalommal emelte a jegybanki alapkamatot, amely ezáltal január 25-től 6,00 % lett, bár a legutolsó döntésnél már csak egy hajszálon múlt az emelés.

Mindez azzal is jár, hogy a bankok akciós betéti ajánlatai is egyre feljebb kúsznak, a viszonylag kockázatmentes befektetésnek számító bankbetétekkel elérhető hozamok - bár csak feltehetően rövid távon, és rafináltan kidolgozott feltételek megléte esetén - ismét kezdik megközelíteni a kockázatosabb befektetésekkel hosszútávon elérhető átlaghozamokat.

2010. december 24.

Ünnepel a PannErgy - az árfolyam még óvatos

Meg is van minden oka az ünneplésre a PannErgy-nek, a napokban két fontos esemény is történt a háza táján.

Egyrészt az EIB-től megkapta a hivatalos tájékoztatást, hogy a finanszírozási igényét jóváhagyott státuszba helyezte, ami egy megközelítőleg 110 millió eurós hitelkeret felállítását jelenti. A részletek kidolgozása még hátravan, mindenesetre ez az összeg jó hátteret nyújt a hosszú távú terveik megvalósításához.

A másik hír már szélesebb körben keltette fel az érdeklődést, a gázárak alakulását riadtan szemlélők irigykedve értesülhettek a szentlőrinci geotermikus fűtés sikeres próbaüzeméről, és a geotermikus távhőszolgáltatás január elsejei beindulásáról - no és természetesen a fűtési költségek drasztikus csökkenéséről.

2010. december 11.

Tőzsde, hitelminősítők - és a Golf-áramlat

Talán már ez a szmájli is jelzi hogy ezúttal nem a Golf-áramlat világgazdaságra, vagy a tőzsde árfolyamaira gyakorolt hatásáról lesz szó, egészen más kapcsolat van a kettő között.

Az apropót a Moody's hét eleji, országunkat érintő kemény leminősítése adta, melyet a gazdaság és a politika szereplői is érdeklődve figyeltek, reagáltak rá, a forint árfolyama megrebbent, folytatásként pedig várhatjuk a Fitch hasonló lépését.

Ettől teljesen függetlenül úgy hozta a véletlen, hogy a Golf-áramlatról volt szükségem valami információra, beírtam a Google-keresőbe, és a találati lista első oldalán - a tényszerű semleges találatokat mellőzve - a következőket olvashattam:

2010. november 20.

"Nyugdíjtőzsde"-marketing

El kell ismerni, ügyes húzás volt a "nyugdíjtőzsde" kifejezés bevetése a nyugdíjpénztári mizéria tálalásához. Némi kis igazságtartalom, és máris pont az ellenkezőjét sugallja, mint ami a valóság. Azóta is az jár a fejemben, hogy ezeket egy speciálisan képzett elit stáb találja ki, vagy egyszerűen csak genetikailag kódolt, és már jön csípőből.

Ügyes, mert láthatjuk, hogy sokaknál be is talált, az már csak részletkérdés, hogy övön alul. Most akkor ki, és mit vár el a nyugdíjpénztáraktól? Ha nincs részvény, nincs hozam, ha meg van részvény, akkor kaszinó?

2010. november 15.

Öngondoskodás - átlagbér alatt?

Még csak ilyenkor van rá szükség igazán! Vagy csak lenne? A magánnyugdíjak körüli bizonytalanság talán legfontosabb hozadéka, hogy - remélhetőleg - minél többen ráébrednek, hogy az öngondoskodás nem csupán korunk divatos jelszavainak egyike, hanem szinte egyetlen biztosítéka az aktív éveinket követő, legalább elfogadható színvonalú megélhetésünknek.

Kérdés, milyen lehetőség van rá, mikor már az átlagbér felett keresők egy részénél is gondot okoz a havi rezsiköltségek, törlesztőrészletek kifizetése, márpedig az öngondoskodás egyik feltétele a rendszeres megtakarítás lenne. És sajnos, szomorúan be kell látnunk, hogy az átlagbér alatt keresők egy részénél valóban matematikai képtelenség bármilyen összeget félretenni. Számukra bizony kizárólag a szociális védőháló marad, amiben az az igazán kellemetlen, hogy bizony ez is igencsak szakadozik.

Mi azonban nézzük, mi a helyzet a másik részével!

2010. október 21.

Magánnyugdíj? - csak nyugi

Bár az aggodalomra valóban megvan minden ok, és aki csak teheti, meg is tesz mindent a maga területén a magánnyugdíjpénztárak tervezett ellehetetlenítése ellen. Természetesen ugyanilyen erőfeszítéseket tesznek az állami nyugdíjrendszer hívei is.

Ugyanakkor az átlagpolgár ideje még nem jött el. Az első sokk megemésztése után (ha még egyáltalán tud valami sokkot okozni), az átlagpolgár számára pillanatnyilag nem marad más hátra, mint csendben szemlélődni, és megvárni a konkrét fejleményeket. Addig nyugi - már amennyire lehet - , kár több energiát pazarolni nyugdíjrendszerünk jövőjére, mint az épp hűvösre forduló időjárásunk megtaglalására.

Mikor foglalkozzunk akkor a kérdéssel alaposabban?

2010. október 2.

Itt a Tesco Bróker


Ezúttal nem egy új brókercég színesíti a hazai palettát, hiszen a most induló Tesco Bróker mögött tulajdonképpen a korábbi bejegyzésekben is már említett Random Capital áll, melynek díjai a hazai brókercégek között jelenleg a legkedvezőbbek.

És pont ezek a kedvező díjtételek azok, melyek egybevágnak a TESCO általános üzletpolitikájával, ügyes társítás. A Random Capital pedig a Tesco Bróker által mindjárt 66, a vásárlók (mint sok potenciális leendő befektető) által sűrűn látogatott helyen is jelen lehet.

2010. szeptember 28.

Unit-linked (UL) biztosítások - csak óvatosan, de miért is?

Már az elején gyorsan leszögezném, hogy befektetési portfóliónkban a UL biztosításoknak - mint bármely más terméknek - természetesen helye lehet. A fő kérdés, hogy megkötésekor valóban tisztában vagyunk-e minden részletével, és ezek ismeretében döntünk-e mellette.

2010. szeptember 7.

Egy (nem csak) forex stratégia

Mindig felkelti az érdeklődésem, ha mások által alkalmazott kereskedési stratégiával találkozom. Részben, mert egy természetes kíváncsiság, hogy mások hogyan kereskednek, másrészt pedig mindegyik stratégiában találkozhatunk több vagy kevesebb olyan ötlettel, vagy figyelembe vehető szemponttal, melyeket akár a sajátunkba is beilleszthetünk.

Az itt ajánlott stratégia ismertető több okból is tetszik. Egyrészt egyszerű az alapkoncepció, az indikátorok helyett a mozgóátlagokra és trendekre épít, illetve az ezek által adott fals jelzéseket igyekszik kiszűrni.

2010. augusztus 25.

Arany - a technika nem hazudik

A befektetők érdeklődése ismét az arany felé fordult. A recesszióból való kilábalás rögös útján újra a bizonytalanság és aggodalom a meghatározó, a W alakú recessziót is megint egyre többen emlegetik, mindez meg is látszik az arany árfolyamának alakulásán, szépen menetel felfelé.

A Goldman Sachs 1300 dollár elérését elképzelhetőnek tartja (nem is vagyunk már ettől messze), más elemzők 1340 dolláros célárral számolnak.

Ugyanezekre a számokra jutunk, ha egy kicsit messzebbről nézzük az arany árfolyamának alakulását:

2010. augusztus 12.

Hazai brókercégek - díjak, jutalékok

A brókercégek közül néhányról már korábban is tettem említést. Mivel időközben újabb brókercégek is csatasorba álltak, színesítve a kínálatot, így ismét visszatérek erre a témára, felhasználva egyben a portfolio.hu nemrég megjelent gyűjtését is a brókercégek által alkalmazott különféle díjakról, jutalékokról.

Kezdjük először az új brókercégekkel:
Ezek a Strategon, a Solar Capital és a Random Capital. Közülük a Random Capital keltheti fel leginkább a BÉT-en kereskedni szándékozó kisbefektetők érdeklődését a jelenleg legolcsóbb díjaival (ingyenes számlavezetés, magbízási díj 0,2 % - daytrade 0,1 % -, minimum 99 Ft), alapítói között pedig az Equitas Zrt. szakembereit találhatjuk, tudhatjuk meg honlapjukról.
tőzsde, forex, forex kereskedés, forex tanfolyam