Alig lépett életbe a TBSZ (tartós befektetési szerződés) rendszere, máris egymás után startolnak rá a bankok és brókercégek.
Már az év első munkanapjától - január 4-étől - lehetőségünk van ilyen számlát nyitni az Unicredit, a K&H és az MKB fiókjaiban, de hamarosan, pár héten belül újabb bankok állnak be a sorba (Erste, OTP, Budapest Bank, CIB Bank).
Brókercégek közül a Concorde és a Reálszisztáma indította már el, még januártól csatlakozik hozzájuk a Buda-Cash, Equilor, Erste NetBróker, Portfolio Online Tőzsde, Quaestor, pár hónap múlva pedig a Cashline és a Takarékbank CE Bróker is. (Forrás: portfolio.hu)
A bankok esetében majd arra érdemes figyelni, hogy kétféle, egymástól független számla nyitható, előre el kell majd döntenünk, hogy melyiket szeretnénk (vagy mindkettőt?). Az egyiken a betét jellegű megtakarítások gyűjthetők, a másik pedig értékpapírok számára való: befektetési jegyek, kötvények, állampapírok, részvények. A későbbiekben már a kettő között nem lehet a pénzt mozgatni.
Ami a költségeket illeti, általában megegyeznek a bank vagy brókercég szokásos díjtételeivel (de egymás között ebben lényeges különbségek lehetnek, érdemes alaposan körbejárni, tanulmányozni a kondíciós listákat).
Mivel már viszonylag kis összeggel is megnyitható - 25.000 Ft - valamint egyéb előnyei miatt (melyekről itt olvashat bővebben) valószínű nem maradnak el a befektetők sem. Még annak is megéri, aki nem teljesen biztos benne, hogy 5 (esetleg 3) évig nélkülözni tudja pénzét, hiszen idő előtti felvétel esetén sincs semmi következmény. Ugyanúgy fizetjük a kamatadót, mintha meg sem nyitottuk volna. Legfeljebb annyi apróságot eredményez, hogy ezt nem vonják le automatikusan, hanem nekünk kell majd bevallani.