A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa immár harmadik alkalommal emelte a jegybanki alapkamatot, amely ezáltal január 25-től 6,00 % lett, bár a legutolsó döntésnél már csak egy hajszálon múlt az emelés.
Mindez azzal is jár, hogy a bankok akciós betéti ajánlatai is egyre feljebb kúsznak, a viszonylag kockázatmentes befektetésnek számító bankbetétekkel elérhető hozamok - bár csak feltehetően rövid távon, és rafináltan kidolgozott feltételek megléte esetén - ismét kezdik megközelíteni a kockázatosabb befektetésekkel hosszútávon elérhető átlaghozamokat.
Az alapkamat emelkedésén kívül azért az is közrejátszik ebben, hogy a hazai forrásokra a bankoknak is egyre nagyobb szükségük van, külföldi bankközi piacról, anyabanktól kevesebb vagy drágább forráshoz juthatnak csak.
A teljesség igénye nélkül néhány példa: az Erste Bank 100.000 forint új forrás esetén fél évre 6 %, 12 hónapra 7 % kamatot fizet (no és persze csak az első kamatperiódusra), vagy egy 3 és egy 12 hónapos ismétlődő lekötés párosításával 9,51 illetve 5,92 százalék (ismét csak első kamatperiódus). A Raiffeisen Bank fél éves új forrású lekötésre 7,00 %, az UniCredit Bank 2 hónapra 7 százalék, vagy az OTP 1 millió fölötti új forrásra 6,12 százalékot ad, és itt a kamatot mindjárt a lekötésnél jóvá is írják.
Biztos még számtalan ezekhez hasonló, vagy akár még jobb ajánlatokkal is találkozhatnak a megtakarításaikat bankbetétbe befektetni szándékozók, melyeket sokszor nem is lehet csak úgy első látásra összehasonlítani, nem árt figyelni a rafináltan megkomponált részletekre is.
És akkor ez most jó? Természetesen, a befektetés szempontjából jó. De az éremnek is két oldala van, a kamatok emelkedését nem csak a befektetők, hanem a hitelt felvenni szándékozók is érezni fogják majd, őket ez kevésbé fogja megörvendeztetni.
De ennél talán még fontosabb, hogy a magas kamatok oka az, hogy itt vagy ott "bibi" van a rendszerben. Így inkább ne kívánjuk, hogy ismét 10 százalék fölött is kaphassunk bankbetétbe befektetett pénzünkért.
Tulajdonképpen nem is lenne rossz egy kis békés, laza 2-3 százalék.