Az öngondoskodás keretében a nyugdíjrendszer egyik pillére. Azok részére találták ki, akik a nyugdíjas éveikre szánt megtakarításaik befektetéséről saját maguk szeretnének dönteni.
Nézzük először az előnyeit:
- a befizetett összeg 30 százaléka (maximum 100 ezer forint) az adóból a NYESZ számlára utalható. Ez már önmagában is egy jó hozam
- ezt az adókedvezményt nem kell összevonni más, önkéntes megtakarítás után járó adókedvezménnyel
- az elért hozam után - az osztalékból származó jövedelem kivételével - nem kell árfolyamnyereség és kamatadót fizetni
- vásárolhatunk állampapírokat, részvényeket, befektetési jegyeket, vagy bármi más értékpapír alapú befektetést, ami a szolgáltatónk kínálatában szerepel
- mindezt kedvező tranzakciós díjakkal tehetjük meg
A befektetett összeghez adómentesen csak akkor juthatunk hozzá, ha a nyugdíjra jogosultakká válunk, de legalább 3 év után (ha nyugdíjasként nyitunk számlát, 3 évet akkor is ki kell várni). Ellenkező esetben a hozam adóköteles lesz, fizetünk utána SZJA-t, EHO-t, valamint a kapott adókedvezmény 120 százalékát is visszafizethetjük, tehát nem üzlet.
De hol a meglepetés?
A meglepetés akkor érhet, ha nem tudunk róla, hogy van ilyen számlánk. Jön egy ügynök, vagy befektetési tanácsadó, ajánl egy kiváló befektetési lehetőséget, ami egyébként tényleg lehet kifejezetten jó is.Csak elfelejti megemlíteni, hogy ez a NYESZ számlához van kötve, nekünk pedig nem jut eszünkbe megkérdezni. Majd csak akkor szembesülünk vele, amikor valamilyen oknál fogva szükségünk lenne a pénzünkre.
Végül érdemes megemlíteni, hogy egy törvénytervezet szerint már csak 2010-ben lehetne utoljára ilyen számlát nyitni, 2014-től az adójóváírás is megszűnne. Tervezzünk bátran hosszú távra?