Befektetőként, de magánemberként is érdemes időnként a Magyar Nemzeti Bankra figyelni.
Nem csak az inflációról, vagy a jegybanki alapkamat alakulásáról tájékozódhatunk, mely nem kétséges, hogy mindennapi pénzügyeink szempontjából milyen fontosak, hanem jelentéseik, tanulmányaik segítségével nagyon sok hasznos információhoz juthatunk.
Itt egy pillanatra visszautalnék előző bejegyzésemhez, ahol a lakossági hitelezés szigorításával kapcsolatos javaslatukról, ennek fogadtatásáról írtam. Ehhez kapcsolódóan még álljon itt egy idézet:
"... az eladósodottak körében kedvezőtlen irányú a kockázati koncentráció, mivel a hitelállomány jelentős része van kifeszített pénzügyi és jövedelmi helyzetű háztartások birtokában ..." (Holló Dániel: Háztartási eladósodottság és pénzügyi stabilitás, félnünk kellene? MNB-szemle 2007. november)
Még egyszer: az írás dátuma 2007. De ugyanígy más folyamatokról, összefüggésekről is időben tájékozódhatunk, az információ pedig hatalom, fordítsuk a saját hasznunkra.
Az MNB elsődleges feladata nem az egyes polgárok anyagi biztonsága, hanem az árstabilitás biztosításán keresztül az ország gazdasági stabilitásának megőrzése. Ebben pedig fontos helyünk van nekünk, a lakosságnak (vagy nevezzük magunkat háztartásoknak).
Már évek óta erőfeszítéseket tesz a jegybank a pénzügyi kultúra fejlesztéséért, elsősorban a középiskolás korosztályt megcélozva. Nem csak előadások, vetélkedők szervezésével, hanem már a középiskolák bevonásával és közreműködésével tananyagként is foglalkoznak ezekkel a kérdésekkel.
16-18 éves fiatalok egyre nagyobb számban vannak tisztában a hétköznapi pénzügyi ismereteken kívül akár a jegybanki alapkamat jelentőségével, változásának következményeivel is.