Lehet, hogy az államnak is a zsebébe kell nyúlnia? Úgy tűnik, nem esik jól.
Befagyott betétek kártalanítására kerül sor, miután a PSZÁF visszavonta az Általános Közlekedési Hitelszövetkezet tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte az intézmény felszámolását.
A törvény értelmében az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a névre szóló betét- és kamatköveteléseket legfeljebb 50.000 euró (február 11-i MNB devizaárfolyamon 13.567.000 Ft) összeghatárig fizeti ki. Ezt igényelniük sem kell, a hitelszövetkezetnél megadott adatok alapján az OBA értesítést küld majd részükre.
Azt még nem lehet tudni, hogy van-e olyan biztosított betétrész, amely meghaladja ezt az összeget. Ha van, akkor ezt az államnak kellene kifizetnie, a válság idején kinyilvánított deklarációjának értelmében (szép ez a mondat).
A Pénzügyminisztérium sajtófőnökének ezzel kapcsolatos szavaiból két dolog fogott meg igazán:
1 "... a kormány vizsgálja, hogy megvannak-e ehhez a jogszabályi feltételek" - miért is kell vizsgálni? Nincs ott valaki, aki vizsgálat nélkül is ismerné ezeket a jogszabályi feltételeket? Vagy ha nincsenek ilyen feltételek, akkor nem a "deklarálással" egy időben kellett volna biztosítani?
2 "... el kell gondolkodni azon, hogy meddig szükséges a válság miatt kinyilvánított deklaráció további fenntartása" - lehet, hogy tényleg meg kell vizsgálni, lehet, hogy tényleg nincs már rá tovább szükség. De azt is jelentheti, hogy deklarálni könnyebb, mint fizetni. Többet ilyet nem csinálunk?